Jak oddělit žížaly od vermikompostu?

Ve chvíli, kdy se rozhodnete, že budete chcete žížaly od vermikompostu oddělit, jim zkuste začít dávat jídlo pouze k jedné straně vermikompostéru. Většina žížal se kvůli potravě přirozeně přesune na toto místo, a vy pak budete moci pohodlně sklidit čistý vermikompost.

Na obdobném principu je založený i další způsob. Povrch vermikompostéru (jídelní část v horním patře) doporučujeme posypat moukou nebo jinými pochutinami, které mají žížaly rády. Ty se postupně přestěhují do horní části vermikompostéru a ze spodní části bude možné po sejmutí horního patra odebrat vermikompost bez žížal.

Případně můžete využít toho, že žížaly nemají rády světlo a mají tendenci zalézat před ním zpět do půdy. Vysypejte vermikompost na hromadu a postupně vždy část hromady rozhrňte do tenké vrstvy. Žížaly se tak ocitnou na světle, odkud se budou snažit uniknout zpět do vermikompostu. Takto je lze postupně evakuovat z celé hromady a od vermikompostu je oddělit. Napište nám, jak se vám evakuační mise dařila, na david.beran@kompostuj.cz! Vaše tipy rádi zveřejníme!