Jak správně namíchat výsadbový substrát?

Už Karel Čapek věděl, že namíchání pěstebního substrátu pro klíčení semen je věda, která se možná neobejde bez humusu ze zlatého kapradí a hrsti půdy z hrobu oběšené panny. Přesto jsme se rozhodli přispět do diskuze a zeptali jsme se pěti zahradníků (o nichž víme, že jim to roste) na výrobu domácí směsi pro klíčení. A tady je výsledek:

1. Potřebujete kyprou, jemnou hlínu bez větších hrudek, která dobře drží vlhkost. Použít můžete starší zeminu z truhlíků, v nichž rostly minulou zimu letničky, nebo vermikompost. Skvěle funguje také vyzrálý, dobře uleželý kompost z venkovního kompostéru obohacený o vermikulit, který dokáže absorbovat velké množství vody a napomáhá provzdušnění substrátu. Pro odlehčení se používá i praný říční písek, stačí smíchat se substrátem v poměru 1:4.

2. Namíchat substrát pro setí semínek je alchymie, možná je lepší ho raději koupit, stačí pytlík na sezónu. Ve chvíli, kdy se sazeničky pikýrují, pak smíchat 3 díly zeminy smíchané ze dvou dílů kompostu a jednoho dílu hlíny z krtince, dvou dílů písku a dvou dílů pilin.

3. Vždycky jde o to, pro jakou rostlinu je substrát určený (jednotlivci mají nejrůznější nároky na ph, propustnost atd.) Dobré je, když se u předpěstovávání sazenic přimíchá do substrátu cca ¼ písku, který je propustný, zlehčí půdu a není „výživný“. Rostliny tak napnou svou energii do tvorby kořenového systému a nevytahují se do výšky. S tím bývá u předpěstovávání na oknech problém. Hodně hnojené sazenice jedou rychle nahoru a jsou slabé.

4. Základem substrátu na předpěstovávání sazenic je prosátý, dobře vyzrálý, nejméně tři roky starý kompost, který je mineralizovaný a bez choroboplodných zárodků, protože semínka jsou citlivá. Při použití méně zralého kompostu je dobré ho předem propařit. Semínka nepotřebují tolik živin, takže povrch kompostu lze přikrýt říčním pískem, který je sterilní, propustný, funguje jako drenáž a ochrana proti houbovým chorobám.

5. Výsadbový substrát nemusí obsahovat velké množství živin – příliš výživná půda dokáže dokonce omezit klíčivost malých semen. Pro vytvoření výsadbového substrátu zkuste dobře vyzrálou prosátou listovku (vlhké listí z různých druhů stromů shrabané do plastových pytlů s otvory pro větrání, které takto zraje jeden až dva roky). Použijte ji samotnou nebo ve směsi s 25 % písku či perlitu kvůli lepší propustnosti.