VÝZVA

KOMPOSTOVÁNÍM PROTI PLÝTVÁNÍ
14. ROČNÍK SOUTĚŽE MISS KOMPOST

Soutěž Miss Kompost – tedy jakési mistrovství republiky v kompostování, se kterým jsme začali v roce 2005, ukázalo, že kompostování má u nás nejen tradici, ale i další skrytý potenciál. Prastará recyklační metoda přitom nabyla během třinácti ročníků soutěže řady podob. Zatímco ze začátku šlo zpravidla o individuální měření sil mezi klasickými zahrádkáři, postupem času se začaly objevovat i inovativní experimenty s vermikompostováním a v posledních ročnících převládly kolektivní snahy o společné kompostování ve školách a v městských komunitách. Co ale bylo nejzábavnější – za každým kompostem a kompostérem, za každou hromadou stál příběh. Za celou dobu soutěže jsme jich nasbírali přes pět set a ty nejzajímavější rádi sdílíme. Zároveň jsme na půdorysu původní devadesátkové soutěže, která už je dnes trochu retro, vytvořili novou, současnější výzvu, k níž se právě teď můžete přidat i vy!

Po čtyřleté odmlce tu je soutěž Miss Kompost s novou chutí a v jiné podobě. Původní koncept, který spočíval v tom, že si lidé mezi sebou ukazovali krásné a krásnější komposty a kompostéry, naplnil své poslání a dnes už nikdo nepochybuje, že kompostovat lze na mnoho způsobů a vždycky je to účelné a užitečné.

Za tu dobu, co se popularizaci třídění bioodpadu a kompostování věnujeme, jsme se potkali s řadou lidí, kteří pro naši věc dokázali udělat mnohem víc než to, že si do zahrady pořídili kompostér. Doslova by se dalo říct, že místo aby produkovali ODPAD (přesněji bioodpad), začali vytvářet DOPAD. Jejich aktivity daleko přesáhly (a přesahují) rámec jejich vlastních záhonů, jejich nadšení přerostlo soukromé ploty, aby inspirovalo nás ostatní a dalo vyrůst dalším kompostářům. Dokázali regenerovat nejen půdu, ale i ovzduší a společenské klima. O těchto lidech i o nejinovativnějších a nejzajímavějších počinech z historie Miss Kompost si pod hashtagem #MISSKOMPOST můžete během následujících měsíců číst na našich sociálních sítích (fb a instagramu) i tady na webu.

Začátkem června jsme spustili výzvu, díky níž se můžete k našim kompostovacím hrdinům připojit i vy! Stačí, když nám dáte vědět Proč a jak kompostujete? a Co pro vás kompostování znamená? a zkusíte pořídit související fotografie.

Jdete do toho s námi? Klikněte na odkaz a přidejte se!

První Miss Kompost v historii – Alena Ševčíková, držitelka titulu z roku 2006

Kompost Fest – vyhlášení vítězů soutěže Miss Kompost 2018 ve studiu Alta


VÝZVA #MISSKOMPOST 2022 VRCHOLÍ? PŘIJĎTE S NÁMI OSLAVIT KOMPOST(FEST)!

Kdy? 5/11 2022
Kde? Skautský institut Rybárna, Kampa

Program:
10:30 – 15:00 úkolovka pro děti – 5 stanovišť, 4 zapeklité úkoly a upcycling dílna za odměnu
13:30 – 14:15 praktická ukázka založení vermikompostéru
14:15 – 15:00 přednáška s diskuzí – Petr Divácký – vermikompostování a využití vermikompostu
15:00 – 16:00 divadlo pro děti Vivat Kompostela
16:30 – 18:00 Série krátkých přednášek s diskuzí
18:30 – 20:30 projekce předfilmu Climate compost, hlavní film Kiss the ground (46 minut, rok 2020)

Doprovodný program: 2-3 stanoviště s audiovizuálním obsahem (pro introverty), prodej vybraných knižních titulů, výstava fotografií Příběhy kompostů

CHCETE S NÁMI BÝT V KONTAKTU? SLEDUJTE NÁS!

Chcete vědět, co se děje u nás v Ekodomově?
Přihlaste se k odběru newsletteru!

Políčko je vyžadováno!
Políčko je vyžadováno!